Panelowe badania ankietowe - wyrażanie opinii a płatne ankiety
Opinia każdego jest ważna. Te fundamentalne stwierdzenie ma jednak znaczenie nie tylko w codziennym życiu, ale i również w obszarze badań rynkowych. Opinia to nośnik wielu informacji - pozwala określić sposób postrzegania marki czy produktu, zadowolenie z zakupu lub obsługi, jak również określić czy przyjęte strategie marketingowe lub promocyjne odbierane są pozytywnie i oddziałują na kupujących w zakładany sposób.
Istota badania opinii
Badanie opinii jest zatem istotnym czynnikiem analizowania rynku - o zdanie konsumentów pyta się w toku większości realizowanych badań, posiłkując się szeroką gamą metod i technik pomiaru. Jednym z rozwiązań, które umacnia swoją pozycję w katalogu metodyki badań i które wyróżnia profesjonalne firmy nadawcze jest panel konsumencki - portal internetowy zrzeszający konsumentów z całego kraju. Baza konsumentów, wyposażona w rozbudowane i opatrzone w szczegółowe informacje profile, pozwala na dobór do danego badania najodpowiedniejszych respondentów.
Panele konsumenckie
Funkcjonowanie paneli konsumenckich opiera się o tę sferę badań, która bazuje na ankietach elektronicznych - pasujący do profilu próby badawczej zarejestrowani użytkownicy paneli konsumenckich (tzw. paneliści) zapraszani są do wypełnienia prostych ankiet on-line typu CAWI, dopasowanych do danej problematyki badawczej. Co istotne, czynnikiem mobilizującym do przyjęcia zaproszenia i wypełnienia ankiety oraz szczegółowego wypełnienia profilu jest na ogół możliwość zdobycia symbolicznych wynagrodzeń - przyjmować mogą one formę zarówno bezpośrednich sum/kwot, jak i wartości punktowych, które zbierane pozwalają zyskać po czasie nieco większe benefity pieniężne/rzeczowe. Płatne ankiety to zatem dobry sposób i na pozyskanie wielu istotnych danych, jak i na pozyskanie niewielkiego zasilenia dla domowego budżetu. W każdym z tych przypadków jest to sposób bardzo ceniony - świadczą o tym z jednej strony popularność ankietyzacji w procesie ukierunkowanym na badanie opinii, a z drugiej częstość wyszukań w przeglądarkach internetowych takich fraz jak dla przykładu „ankiety za pieniądze”, „wypełnianie ankiet za kasę”, „zarabianie na ankietach”.
Jak wygląda proces wypełniania ankiet?
Do wypełnienia ankiety otrzymuje się, jak wspomniano już wcześniej, zaproszenie. Samo przystąpienie do badania odbywa się za pośrednictwem dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu - zarówno komputera, jak i tabletu lub smartfonu. Płatne ankiety nie są również czasochłonne - przeciętne ich wypełnienie nie trwa dłużej niż 15 minut, zaś w ciągu miesiąca może zdarzyć się nawet do kilkunastu zaproszeń do badania. Ankiety są ponadto anonimowe, a udział w badaniu jest w pełni bezpieczny dla respondenta.
Zamiast podsumowania
Przystępując do panelu konsumenckiego należy mieć na uwadze, iż wypełnianie ankiet za pieniądze to nie sposób na życie - nie jest to metoda pozwalająca na stały, wysoki zarobek, a jedynie sposób na zasilenie domowego budżetu. Podchodząc do badań tego typu warto pamiętać jednak również, że prowadzi się je dla pozyskania opinii w interesujących nas zagadnieniach, a które to potrzebne są do ulepszania produktów/usług, z jakich najprawdopodobniej korzystamy - płatne ankiety pozwalają nam zatem dostosowywać ofertę rynkową do naszych potrzeb.
Udział w badaniu opinii przyniesie wiele korzyści zarówno dla Ciebie, jak i dla ogółu społeczeństwa. Twoja opinia może mieć wpływ na podejmowane decyzje np. dotyczące polityki publicznej, produktów czy usług. Pomożesz w podejmowaniu decyzji, które są zgodne z oczekiwaniami społeczeństwa. Ponadto wiele badań ma na celu podniesienie jakości produktów lub usług, z których na co dzień korzystasz. Twoje odpowiedzi mogą również pomóc naukowcom w lepszym rozumieniu różnych aspektów życia społecznego i przyczynić się do postępu naukowego.
Czas wypełnienia ankiety zależy od jej specyfikacji. Na panelach badawczych często wraz z zaproszeniem do badania otrzymasz informacje, ile czasu potrwa udział w projekcie.