Dlaczego lepiej korzystać z gotowych rozwiązań przy przeprowadzaniu badań ankietowych? (cz. II)

badania ankietowe

Niniejszy artykuł jest wpisem kontynuującym wątek pierwszej części opracowania nt. "Dlaczego lepiej korzystać z gotowych rozwiązań przy przeprowadzaniu badań ankietowych?", który dostępny jest tutaj.

 

Szybkość zbierania wyników

Panele Badawcze są w stanie przeprowadzić badanie na próbie około tysiąca osób - nawet już w 24 godziny! Tak krótki czas realizacji spowodowany jest dwoma czynnikami - pierwszym z nich jest korzystanie z wypracowanych już kanałów komunikacji z respondentami, dzięki którym informacja o nowym badaniu błyskawicznie dociera do naszej grupy docelowej. Najczęściej stosowanymi formami powiadomień są :

  • wiadomości e-mail – panele badawcze wysyłają wiadomości email z zaproszeniem do wypełnienia ankiety w aplikacji do ankietyzacji z bezpośrednim linkiem do badania. Wysyłka wykonywana jest automatycznie do określonej grupy lub określonej liczby respondentów.
  • powiadomienia PUSH w aplikacjach mobilnych – aplikacje do ankietyzacji, które zostały stworzone przez panele badawcze posiadają moduł powiadomień PUSH, dzięki czemu użytkownik który posiada aplikacje na swoim telefonie, dostaje informacje bezpośrednio na smartphone o nowej ankiecie.
  • linkowanie ankiety w Social Media – udostępnienie na profilach w Social Media bezpośredniego linku do ankiety.

 

Dodatkowym sposobem na powiadomienia jest implementacja linku do ankiety na naszej stronie internetowej. Istnieje również możliwość importu własnej bazy użytkowników.

Drugim z czynników znacząco wpływających na czas zbierania informacji jest przyzwyczajenie użytkowników Panelu do wypełniania ankiet oraz dzielenia się opinią za pomocą aplikacji do ankietyzacji. Uczestnictwo w badaniach to proces, dzięki któremu zbierają punkty a następnie wymieniają je np. na środki finansowe.

 

Merytoryczna pomoc w tworzeniu ankiet oraz gotowe ankiety

Panele badawcze, oprócz gotowych rozwiązań, często oferują pomoc eksperta (osoby merytorycznej projektującej ankiety na co dzień) w formułowaniu pytań i określeniu wskaźników. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest również gotowe schematy ankiety, które oczywiście możemy modyfikować. Takie gotowe schematy zawierają standardowe pytania dla określonego typu badań lub określonej grupy docelowej. Po zebraniu odpowiedzi dla takiej ankiety, system automatycznie oblicza ważne wskaźniki – np. dla badania satysfakcji liczony jest wskaźnik NPS lub CSI.

 

Oszczędność czasu przy obróbce danych

Zebrane odpowiedzi z reguły poddawane są automatycznej obróbce danych przez system. Wyniki prezentowane są w formie tabel i wykresów. Wyniki można dowolnie eksportować oraz zapisywać. Format danych jest różny – od szczegółowych odpowiedzi w xls po możliwość zapisu wykresów w pliku graficznym. Aplikacje do ankietyzacji często posiadają moduł automatycznych porównań wyniku badania do poprzednich okresów.

Najczęściej zadawane pytania
Ile trwa realizacja ankietyzacji na panelu badawczym?

W zależności od długości kwestionariusza czy wielkości próby badawczej proces ankietyzacji może trwać nawet kilka godzin! Bardziej złożone projekty mogą zająć natomiast kilka tygodni. 

Jakie pytania mogę zastosować w swojej ankiecie?

W ankiecie możesz zastosować wiele rodzajów pytań np. 

  • pytania jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, 
  • pytania otwarte, 
  • ptania ratingowe, 
  • wybór obrazka, 
  • matryce. 
Zobacz także

Tagi

badania ankietowe badania ankietowe CAWI panelowe badania ankietowe