Badania rynku i ich rodzaje
Są takie pojęcia, pod którymi kryje się bardzo wiele, ale stosując je, raczej się nad tym nie zastanawiamy. W badaniach sytuacja ta dotyczy chyba najczęściej badań rynku. Obejmują one tak szeroki zakres, że trzeba dopiero konkretnego projektu badawczego, by poznać szczegóły. Np. badania społeczne są dużo łatwiej przyswajalne i możliwe do zakreślenia, domyślamy się, że chodzi o rynek pracy, diagnozę społeczną, czy regionalną. W badaniach rynku może chodzić o sam rynek, klienta, markę, produkt, czy reklamę. I każdy z tych obszarów jest szeroki.
Propozycja zakreślenia badań rynku
Przede wszystkim weźmy pod uwagę badania rynku. Od razu narzucają się: popyt i podaż, ceny, konkurencja, nisze rynkowe, prognozowanie wielkości sprzedaży. Poza tym, po dłuższym namyśle, może będziemy w stanie przypomnieć sobie o segmentacji rynku, jego strukturze, modelach ryzyka. Następnie skupmy się na marce. Tu już spodziewamy się – i słusznie – badań samej firmy: skuteczności kampanii reklamowych, prowadzonego marketingu, PR, strategii, oferty, współpracy z otoczeniem. Jeśli chodzi o klienta, być może również będziemy w stanie wymienić kilka propozycji badawczych: oczekiwania konsumentów, lojalność klientów, opinie o produktach, zwyczaje zakupowe, ocena obsługi, określanie wartości klienta. Przy produktach może wystąpić niejaki problem, jednak domyślamy się, że chodzi np. o opakowanie, skład, strategię promocji, pozycjonowanie produktu na rynku.
Zasadnicza wartość badań
Zasadnicza wartość badań rynku polega na zgromadzeniu i przeanalizowaniu informacji o procesach rynkowych. Pozwala zdobyć to dane o kształtowaniu się tendencji na rynku. Dzięki temu przedsiębiorstwo jest w stanie zareagować na zmiany. Np. kiedy firma planuje wejść na nowy rynek, to powinna zainwestować w badania struktury rynku (jego wielkość, udziały, ceny, charakterystyka konkurencji, trendy). Równie istotnych informacji dostarczają badania segmentacji rynku, pozwalające na doprecyzowanie strategii rynkowej firmy. Następnie należy poświęcić uwagę na zbadanie skuteczności strategii marketingowej (konkurencji, produktu, rozwoju, promocji, cen itp.).
Metody i techniki do wykorzystania
Nie wszystkie metody i techniki proponowane w badaniach społecznych sprawdzą się w badaniach rynku. Warto o tym pamiętać, zlecając przeprowadzenie badania. Są standardowe procedury, np. zaczynamy od analizy danych zastanych, a kończymy na analizie SWOT, powstałej na bazie analiz materiałów z innych źródeł. Ale to nie znaczy, że do każdego rodzaju badań rynku nadaje się SWOT. Najłatwiejszym sposobem na określenie, jakich metod potrzebujemy, jest wybór konkretnego zakresu, jaki chcemy badań. Np. zlecając badania klienta, należy zdefiniować, że metody i techniki powinny zawierać tajemniczego klienta i fokus. A badając produkt priorytetem powinna być (jeśli jest możliwa) analiza sensoryczna, której w badaniach klienta nie potrzebujemy.
Z uwagi na tę różnorodność tematyki oraz metod badawczych, warto zlecić przeprowadzenie badanie rynku najlepszym.
Badania rynku są wykorzystywane w wielu branżach, w których istnieje potrzeba poznania preferencji, zachować i potrzeb klientów oraz analizy konkurencji i rynku. Przykładowe z nich to:
- Branża spożywcza
- Branża kosmetyczna i farmaceutyczna
- Branża turystyczna
- Branża finansowa
- Branża edukacyjna
i wiele innych.
Można zidentyfikować wiele powodów dla, których warto zrealizować badanie rynku, oto niektóre z nich:
- Poznanie potrzeb i preferencji klientów
- Analiza rynku konkurencyjnego
- Odkrywanie nowych trendów
- Planowanie startegii marketingowej
- Optymalizacja kosztów