Badania telefoniczne (CATI) a tradycyjne badania ankietowe (PAPI)

badania ankietowe

 

Jedną z metod przeprowadzenia badania sondażowego jest wywiad telefoniczny (CATI – Computer Assisted Telephone Interviewing). Jest to technika absorbująca mniejsze środki niż tradycyjne ankiety face to face lub papierowe ankiety wypełniane przez samych badanych. Zarazem, za sprawą wykorzystania techniki CATI, bardziej prawdopodobne jest udzielenie przez ankietowanego odpowiedzi, niż gdyby miał on samodzielnie wypełniać ankietę papierową. Wywiady telefoniczne pozwalają również na znaczne skrócenie czasu realizacji badania oraz łatwiejszą kontrolę jego jakości. Technika CATI gwarantuje wysoką efektywność pod kątem uzyskania dostępu do trudnodostępnych grup docelowych oraz optymalizację kosztów.

 

Sposób dotarcia do uczestników badania ilościowego

W badaniach ilościowych uczestnicy są najczęściej reprezentacją populacji, co pozwala w większym stopni na wyjaśnienie i opis danego problemu w kontekście danej społeczności a nawet społeczeństwa. Niezwykle istotny w tym procesie jest sposób dotarcia do uczestników badania. Po określeniu próby, musimy zadbać o prawidłową realizację jej parametrów (np. skrzyżowanie wymagań dotyczących płci, wieku i miejsca zamieszkania). W przypadku badań wykonywanych przy pomocy tradycyjnej ankiety papierowej, jest to relatywnie trudne, ponieważ wyniki spływają do organizatora badania po zakończeniu dnia pracy. Może zatem dojść do przekroczenia próby. W przypadku badań telefonicznych analiza próby jest znacznie łatwiejsza, ponieważ nad prawidłowym wykonaniem badania czuwa system elektroniczny. Istnieje też możliwość wysłania mailingu zapraszającego do udziału w badaniu, co zwiększa prawdopodobieństwo dodzwonienia się do respondentów. W celu podniesienia stopnia responsywności na każdy numer z bazy danych dzwoni się co najmniej trzy razy. W przypadku odmowy wzięcia udziału w badaniu z powodu braku czasu, respondentowi zaproponowany zostaje inny, dogodny dla niego termin przeprowadzenia wywiadu. Z analiz wynika, że najczęstszą przyczyną odmowy udziału w badaniu typu CATI jest niedogodny czas, w którym respondent otrzymuje telefon z prośbą o wypełnienie ankiety.

 

System do obsługi badań telefonicznych CATI

Do właściwego przeprowadzenia procesu badawczego przy pomocy metody ankiet telefonicznych potrzebny jest wielofunkcyjny system badawczy. Dzięki takiemu systemowi posiadamy możliwość logicznego skonstruowania formularza ankiety, zarządzania bazą numerów, zarządzania ankieterami. Dzięki filtrom logicznym i walidatorom ograniczamy do minimum możliwość wystąpienia błędów i braków danych. Na rynku istnieje zaledwie kilka rozwiązań tego typu. Najnowocześniejszym jest opracowany przez firmę Biostat z Rybnika CATI-System. Jest to polskie, autorskie rozwiązanie w zakresie przygotowywania i realizacji projektów badawczych wykonywanych techniką CATI. Oprogramowanie do CATI to pełen zakres usług technicznych i merytorycznych, gwarantowanych przez firmę z blisko 10-letnim doświadczeniem na polskim rynku badawczym. System wyróżnia możliwość optymalizacji zakupionej licencji do potrzeb klienta w perspektywie krótko- i długookresowej, pełna ochrona baz danych i automatyczne tworzenie kopii zapasowych formularzy oraz poszczególnych badań, zastosowanie przyjaznego interfejsu, uproszczenie mechanizmów administracyjnych, integracja z systemami VoIP. Wybór systemu do obsługi badań to bardzo ważny krok dla każdej firmy związanej z rynkiem badawczym. Warto zadbać o to, by wybrać nowoczesne i gwarantujące elastyczność rozwiązanie, takie jak CATI-System.

Najczęściej zadawane pytania
Którą metodą badawczą - CATI czy PAPI, szybciej zrealizuję swoje badanie?

Czas realizacji badania jest indywidualnie uzależniony od projektu, jednak zazwyczaj badania realizowane metodą CATI charakteryzują się krótszym czasem ankietyzacji.  

Jakie badanie jest najtańsze?

Najniższe koszty charakteryzują badania realizowane techniką CAWI. Niewiele droższe są natomiast badania telefonicznie (CATI). 

Zobacz także

Tagi

badania ankietowe CATI badania ankietowe PAPI