Badania ankietowe - krótki rys historyczny

badania ankietowe

 

Badania ankietowe, którym to poświęcony jest niniejszy portal, to jedna z najpopularniejszych, ale i najstarszych technik służących badaniu dużych populacji.

 

Papierowe początki

Niektórzy pierwszego zastosowania kwestionariuszy ankietowych w badaniach marketingowych upatrują w sondażowych badaniach opinii publicznej, które odbyły się w drugiej połowie XIX wieku w Stanach Zjednoczonych w związku z wyborami lokalnymi - potwierdza to wiele źródeł, są jednak i takie, które początki ankietyzacji datują na rok 1574 (XVI wiek)! Według tej teorii kwestionariusze ankietowe, ukierunkowane na kwestie geograficzne, gospodarcze i kulturalne regionów, stanowiły rozwiązanie problemu komunikacyjnego, który dotknął rozległe ówcześnie Imperium Hiszpańskie, znacznie usprawniając proces zarządzania. Równie mało znaną co hiszpańska próbę ankietowego badania społeczności stanowi sondaż z 1880 roku wśród francuskich robotników - 25 tysięcy kwestionariuszy rozesłanych do respondentów droga pocztową miało na celu określenie stopnia, w jakim pracownicy ci wykorzystywani są przez swoich pracodawców. Tytułem ciekawostki warto dodać, iż organizatorem ów badania był Karol Marks.

 

Rozwój technik telefonicznych i internetowych

Z czasem badania ankietowe ewoluowały, doskonaliły się  i przyjmowały nowe formy, stąd z czasem do ankiet papierowych, rozsyłanych m.in. droga pocztową, dołączyły dla przykładu ankiety internetowe - pierwszą ankietę utworzoną w oparciu o pocztę elektroniczną datuje się na rok 1994. Co ciekawe, na rok ten przypadają ponadto także i badania nad ankietyzacją za pośrednictwem faksu - przekaz kwestionariusza ankiety do respondenta i odesłanie wypełnionych następować miałoby w myśl koncepcji autora badania z wykorzystaniem urządzenia faksującego. Nieco wcześniej natomiast prowadzono rozważania nad ankietyzacja telefoniczną i rozwiązywaniem kluczowych barier w jej stosowaniu - dla przykładu w latach 1988-1991 prowadzono badania mające na celu ustalenie wpływu automatycznych sekretarek na możliwość telefonicznego kontaktu badacza z respondentem.

 

Badania ankietowe dziś

Owocem nieustannych prac i obserwacji jest katalog stosowanych dziś technik badawczych w ramach badań ankietowych -  ankiet nie tylko papierowych (PAPI), ale i telefonicznych (CATI), internetowych (CAWI) czy wspomaganych przy użyciu urządzenia mobilnego (CAPI). Dzięki temu sondaż stanowi dziś tak często stosowaną technikę obserwacyjną w badaniach społecznych. Ale nie tylko. Badania ankietowe zadomowiły się bowiem równie mocno w katalogu badań rynku - w oparciu o ankiety prowadzi się m.in. badania konsumenckie na rynkach towarów, usług i finansowych, ale coraz częściej także i badania rynku medycznego (Medical Market Research) czy badania marketingowe dla farmacji (Pharma Market Research). O zastosowaniu tego typu rozwiązań w zakresie rynkowego pomiaru przeczytać można m.in. na portalach dedykowanych tej problematyce.

Najczęściej zadawane pytania
Czy wciąż korzysta się z tradycyjnej ankietyzacji PAPI?

Tak, tradycyjna ankietyzacja PAPI wciąż jest wykorzystywana przy niektórych badaniach np. sondażach ulicznych, badaniach opinii klientów sklepów itp. 

Która technika badawcza jest najtańsza?

Cena badania zależy od wielu czynników, dlatego nie można jednoznacznie wskazać realizacja badania, którą techniką będzie najtańsza. Najczęściej jednak najmniej kosztochłonna jest ankietyzacja internetowa - CAWI. 

Zobacz także

Tagi

badania ankietowe