Choroba zwyrodnieniowa stawów związana z wyższym ryzykiem choroby Parkinsona

Nowe badania wskazują na większe ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona u osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów. Dane liczbowe i hipotezy wyjaśniające tę korelację.

Choroba zwyrodnieniowa stawów i choroba Parkinsona mogą być ze sobą powiązane.

Tak w każdym razie sugeruje nowe badanie naukowe, opublikowane 8 czerwca 2021 r. w czasopiśmie Arthritis Care & Research.

Badanie korelacji, objęło 33 360 pacjentów w wieku od 50 do 64 lat, u których rozpoznano chorobę zwyrodnieniową stawów. Dla porównania, zrekrutowano grupę 33 360 osób w tym samym przedziale wiekowym i o tym samym stosunku płci, bez objawów choroby.

Sprawdzając zebrane dane, naukowcy odkryli, że

  • uczestnicy z chorobą zwyrodnieniową stawów mieli o 41% wyższe ryzyko rozwoju choroby Parkinsona niż grupa kontrolna. Osoby z gonartrozą (kolana) i/lub koksartrozą (biodra) wydawały się mieć szczególnie wysokie ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona w porównaniu do osób z chorobą zwyrodnieniową innych kończyn.

Stan zapalny może wyjaśnić to powiązanie, ponieważ stan zapalny występuje w tych dwóch bardzo różnych patologiach.

Współistnienie choroby zwyrodnieniowej stawów i choroby Parkinsona może

  • zwiększać ryzyko upadku
  • problemy z poruszaniem się związane z chorobą zwyrodnieniową stawów mogą maskować wczesne objawy motoryczne choroby Parkinsona

Znane są również badania przedstawiające  związek między chorobą Parkinsona a życiem w pobliżu ruchliwych, zanieczyszczonych dróg wykazały one, że

  • toksyczne cząsteczki z tych obszarów mogą przenikać przez krwiobieg i przedostawać się do mózgu. Powoduje to stan zapalny i stres oksydacyjny, który może prowadzić do uszkodzeń neurologicznych.

Stwierdzono, że zanieczyszczenie jest związane z chorobami neurodegeneracyjnymi poprzez ogólnoustrojowy stan zapalny, stres oksydacyjny i bezpośrednią inwazję do mózgu.

Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów są częste

  • bóle stawów, spowodowane zużyciem chrząstki stawowej i stawu. Osoby starsze z chorobą zwyrodnieniową stawów często odczuwają ból w określonych porach dnia. Czasami siedzenie może również powodować ból, który wymaga częstych zmian pozycji.
  • Jakość snu osób dotkniętych chorobą zwyrodnieniową stawów będzie również pogorszona, ponieważ ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów często budzi w nocy.

Chociaż nie ma lekarstwa na chorobę Parkinsona, możliwe jest zmniejszenie jej objawów za pomocą leków na ereceptę, ale także poprzez przestrzeganie pewnych zasad stylu życia Istnieją różne możliwości radzenia sobie z tymi zmianami na co dzień.

  • Pomoc osoby trzeciej może być cenną pomocą. Należy zauważyć, że osoby starsze nie reagują w ten sam sposób na niepełnosprawność spowodowaną chorobą zwyrodnieniową stawów. Psychologiczna strona tej sytuacji musi być traktowana z ostrożnością.

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci lepiej żyć z chorobą zwyrodnieniową stawów

  • Dla osoby starszej cierpiącej na chorobę zwyrodnieniową stawów bardzo ważne jest, aby znać swoje ograniczenia. Rzeczywiście, podejmowanie się projektu, który wymaga wysiłku fizycznego i dużej mobilizacji stawów dotkniętych chorobą zwyrodnieniową stawów, tylko zwiększy ból i poczucie niepełnosprawności osoby starszej z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Przed podjęciem jakiegokolwiek sportu lub aktywności fizycznej ważne jest, aby zmierzyć intensywność aktywności i w miarę możliwości chronić stawy przed urazami. Ważne jest również, aby podczas wysiłku fizycznego robić kilka przerw. Należy uważać, aby nie nadwyrężyć stawów. Wysiłek musi być dobrze wyważony.

  • Poznanie właściwych postaw i upewnienie się, że ich przestrzegasz. Na przykład, utrzymuj głowę w pozycji pionowej, aby chronić stawy szyjne. Wyprostowana postawa chroni stawy kręgosłupa, kolana i biodra.
  • Dobre buty, osoby starsze z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego lub kolanowego powinny zadbać o dobór butów, które dobrze rozkładają ciężar ciała. Odciąży to stawy podczas chodzenia.
  • Zachowanie środków ostrożności podczas przenoszenia ciężkich ładunków. Kucanie z ugiętymi kolanami i stanie z prostymi plecami pomoże uniknąć nacisku na stawy. Częsta zmiana pozycji i unikanie stania w miejscu pomoże Ci uniknąć sztywności stawów.

Wiedza o tym, jak przystosować dom pod względem stopni i różnych podpór. Korzystanie z urządzeń takich jak laski czy chodziki może pomóc osobom starszym w łatwiejszym poruszaniu się bez pomocy, a przede wszystkim wesprzeć stawy podczas ruchu.