Sektor farmacji a badania ankietowe rynku

badania rynku farmaceutycznego

 

Badania rynku farmaceutycznego w Polsce to dziedzina rozwijająca się równolegle z rozwojem samego rynku. Dynamiczny wzrost jego wartości spowodował duże zainteresowanie ofertą badań rynku, którego uczestnicy poszukują informacji dających możliwość uzyskania przewagi nad konkurencją. Liderzy rynkowi chętnie zlecają tego typu analizy, a wśród firm oferujących usługi badań rynku wykształciła się oddzielna specjalizacja branżowa. Agencje, które mają doświadczenie w realizacji badań dla rynku farmacji są dziś szczególnie często wybieranymi wykonawcami tego typu usług – rynek z uwagi na swą specyfikę stanowi przedmiot badań właściwy dla konkretnej grupy badaczy, niemal nie tolerując nowicjuszy, a badania zlecane są niemal wyłącznie firmom z dużym stażem.

 

Doświadczenie – kluczem do sukcesu

Doświadczenie badaczy jest bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na rzetelny i wiarygodny charakter otrzymywanych przez nich wyników. Dysponują oni także specjalistycznymi metodami, dostosowanymi do potrzeb klientów. Metody te pozwalają odpowiedzieć na pytania istotne podczas formułowania strategii marketingowej produktów leczniczych, zarówno w z perspektywy lekarza, który ordynuje lek, farmaceuty, który często pytany jest o zamiennik, bądź służy poradą w zastępstwie lekarza, jak i z perspektywy klienta-pacjenta, który ostatecznie dokonuje zakupu. Badania rynku koncentrują się jednak nie tylko wokół przekonań i preferencji odbiorców markowego komunikatu – w ich ramach dokonuje się również analizy strategii konkurencyjnych, celem wyizolowania wartościowych pomysłów, których modyfikacje mogłyby okazać się pomocne podczas konstruowania własnej taktyki sprzedażowej. Badania rynku farmaceutycznego to niezwykle urozmaicona i szeroka dziedzina.

 

Metody badań rynku dla farmacji

Najczęściej stosowana metodologia dopuszcza narzędzia jakościowe, w tym właściwe rynkowi farmacji insighty i testy konsumenckie. Podstawowe właściwości metod jakościowych koncentrują się wokół swobodnych wywiadów, podczas których respondenci mają możliwość wyrażania swoich postaw i przekonań na dany temat w sposób nieskrępowany. Moderator dąży do uchwycenia motywacji prezentowanych zachowań i reakcji, również poprzez zachęcanie badanych do poddania autorefleksji procesu decyzyjnego, w wyniku którego doszło do ukształtowania się danej postawy. Pozyskiwanie materiału badawczego drogą tego typu badań wymaga precyzji i zdolności interpersonalnych po stronie badacza. Następnie zebrane dane poddaje się analizom i zestawieniom, aby odnaleźć popularnie pojawiające się elementy wspólne. Możliwe jest także uzupełnienie wyników badania poprzez zastosowanie metody ilościowej. Przeprowadza się wówczas ankietyzację podczas której wykorzystywany jest kwestionariusz opracowany w oparciu o wyniki badania jakościowego. Ilościowe wyniki dodadzą nową jakość, jaką jest możliwość określenia częstotliwości występowania oraz natężenia danej postawy w badanej grupie. W ten sposób także weryfikowane są dane uzyskane w badaniu jakościowym, a więc rośnie rzetelność uzyskanych wyników. Ich wiarygodność jest także ściśle warunkowana przez właściwy dobór próby badawczej, a więc jej procentowego składu, który powinien zostać opracowany przez doświadczonych badaczy, aby mógł stanowić reprezentatywną część grupy, co stanowi podstawę uogólnienia wyników na ogół populacji.

Najczęściej zadawane pytania
Na czym polegają insighty konsumenckie?

Insight konsumenckie polegają na głębokim zrozumieniu pragnień, zachowań i potrzeb konsumentów. Pozwalają zrozumieć co jest naprawdę ważne dla konsumentów i co motywuje ich wybory. 

Jaką metodę ilościową wybrać podczas badania rynku farmacji?

Najpopularniejszą metodą realizacji badań rynku jest ankietyzacja Interentowa (CAWI). Taką ankietyzację można przeprowadzić między innymi poprzez panele badawcze takie tak badanie-opinii.pl

Zobacz także

Tagi

badania rynku rynek medyczny i farmaceutyczny