Historia pewnej podróży – co się dzieje zanim pacjent trafi do gabinetu?

badania rynku farmaceutycznego

Historia pewnej podróży – co się dzieje zanim pacjent trafi do gabinetu?

Choroba jest pewnym procesem – nie tylko ze względów fizjologicznych, ale przede wszystkim z powodów społecznych. Nie wystarczy po prostu zachorować, żeby udać się do lekarza, dla wielu pacjentów jest to rodzaj wyprawy, na którą trzeba się dobrze przygotować – i której podjęcie stanowi niełatwą decyzję. Czas pomiędzy pierwszym odczuciem symptomów choroby a momentem wizyty wypełniony jest czynnościami, które często wpływają na ostateczną decyzję, aby w końcu zostać w domu albo… wybrać się do innego specjalisty. Przeanalizujmy, co się dzieje zanim pacjent trafi do gabinetu.

Wizyta w Internecie

W świecie łatwo dostępnych informacji i mediów społecznościowych nie powinien nas dziwić nawyk sprawdzania wszystkiego w Internecie. Z 27,7 mln polskich internautów aż 90% poszukuje informacji o swoich lekarzach w sieci. Do pierwszego z brzegu portalu, gdzie każdy profil lekarza zawiera informacje o adresie, godzinach wizyt oraz cenach poszczególnych zabiegów zagląda około 4 mln osób miesięcznie  – za pomocą przejrzystych narzędzi można tu też łatwo umówić się na wizytę bez wychodzenia z domu lub długiego nieraz oczekiwania na połączenie z rejestratorką.

Jak znaleźć lekarza kardiologa

Wyobraź sobie, że jesteś lekarzem kardiologiem. Jak to zrobić by pacjent Cię szybko odnalazł w sieci? Wystarczy skorzystać z programu dla kardiologa – Medfile pomoże Ci zarządzać profesjonalnie swoim gabinetem lekarskim a także umożliwi stworzenie własnej darmowej strony www.

To ważne, co piszą

Oczywiście najważniejsze są oceny i opinie dotyczące lekarzy i świadczonych przez nich usług. Taki spersonalizowany profil ze względu na zasady działania wyszukiwarek pokazywany jest wyżej w wynikach, niż strony internetowe gabinetów – stąd nie dziwi taka popularność podobnego portalu. Większe znaczenie od samych ocen mają opinie, jakimi cieszy się lekarz, są one kluczowe dla aż 63% odwiedzających. Warto przy tym zaznaczyć, że samo zostawienie komentarza jest niezwykle proste a nad jego poziomem merytorycznym czuwają moderatorzy strony. Nie ma więc mowy o skrajnie emocjonalnych wypowiedziach, pojawiających się uporczywie raz za razem z błędną pisownią, tak że jedynym czego można by się z takiej wypowiedzi dowiedzieć na pewno jest fakt wzbudzenia pacjenta.

Zaskakująca wiarygodność

Takie praktyki chronią również przed celowymi działaniami, mającymi na celu zafałszowanie opinii o lekarzu, czyli przed tzw. trollingiem. Samo posiadanie negatywnych opinii nie przekreśla lekarza, bo jak się okazuje aż 60% z umawianych przez portal wizyt to spotkania z lekarzami posiadającymi przynajmniej jedną lub kilka opinii negatywnych. Wynika z tego, że jako internauci i pacjenci nie ufamy informacjom wyczyszczonym ze wszystkich skaz. Jeżeli gdzieś pojawiają się tylko i wyłącznie pozytywne opinie lub wita nas wspaniale zaprojektowana strona bez możliwości komentarza, trudniej takiej informacji zaufać. Oprócz podstawowych informacji, takich jak adres czy oferta z cennikiem, internauci chcą poznać również samego lekarza – w tym celu szukają także… jego zdjęć. Istotne jest również zamieszczenie akceptowalnych metod płatności, może to oszczędzić wielu zbędnych nieporozumień.

Wyjście do rzeczywistości, ale czy na pewno?

Jeśli dany lekarz wydaje się optymalnym wyborem to pozostaje umówić się na wizytę. Dla niektórych pacjentów w rzeczywistości jest to przeszkoda nie do przeskoczenia – telefonowanie w nieskończoność albo wręcz podjęcie drogi do gabinetu w celu rejestracji nie jest niczym przyjemnym, gdy jest się chorym, dlatego aż 85% użytkowników chciałaby mieć możliwość umówienia wizyty online – to wygodna i podręczna opcja. Tym bardziej, że większość portali jest wyposażona w kalendarze wizyt. Pod tym względem ciekawą opcją jest możliwość wysyłania przypomnienia o wizycie w postaci wiadomości sms, dzięki czemu znacząco spada liczba zapominalskich, nie mówiąc już o zmniejszeniu kolejek na skutek przesuniętych terminów.

I wreszcie najważniejsze

Kiedy już wszystko sprawdziliśmy, upewniliśmy się, że wybrany specjalista jest tym właściwym, który pozwoli nam wrócić do zdrowia, dokonaliśmy rejestracji i w odpowiednim czasie możemy ruszyć na wizytę do lekarza. O ile łatwiej i o ile wygodniej przychodzi nam to, kiedy wszystkie odpowiedzi na nasze pytania oraz opcje dostępu są zgromadzone w jednym miejscu! W chorobie pacjent powinien się oszczędzać, nie przemęczać i nie nadwyrężać, dlatego cieszy rosnąca popularność podobnych portali, które pomagają pacjentom dotrzeć do odpowiednich specjalistów, a samym lekarzom oszczędzić czas i zaprezentować się z najlepszej strony.

Najczęściej zadawane pytania
Do czego służy Medfile?

Medfile służy do prowadzenia dokumentacji medycznej, ale dzięki dodatkowym rozwiązaniom takim jak rezerwacja wizyt online przez pacjentów, bazy leków ICD-10/ICD-9, kody ICF czy powiadomienia SMS wspiera pracę całego gabinetu medycznego. 

Jak działa Medfilde?

Medfile działa w modelu SaaS czyli opiera się na pracy w chmurze. Nie ma zatem potrzeby instalowania oprogramowania na komputerze. Jedynym warunkiem korzystania z systemu jest dostęp do Internetu i zaktualizowanie przeglądarki internetowej.

Tagi

program dla kardiologa